Jeśli nie ma wynagrodzenia, to nie ma VAT
Transakcja nabycia na własne ryzyko wierzytelności trudnej, po cenie niższej od jej wartości nominalnej, nie może być zakwalifikowana jako usługa.
Podatniczka jest przedsiębiorcą zwolnionym z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Zamierza poszerzyć prowadzoną działalność gospodarczą i nabywać wierzytelności trudne, po ustalonej cenie. Z wniosku o wydanie interpretacji wynikało, że wierzytelności będą dotyczyć roszczeń odszkodowawczych, przede wszystkim majątkowych, transportowych, zdrowotnych. Będą wymagalne w dacie ich nabycia. Transakcje będą zawierane głównie z osobami fizycznymi, ale podatniczka nie wykluczyła sporadycznych transakcji zakupu wierzytelności od przedsiębiorców. Nabycie wierzytelności będzie następować w drodze umowy sprzedaży, na podstawie której będzie dochodziło do cesji wierzytelności. Cena wierzytelności będzie ustalona poniżej jej wartości nominalnej i uzależniona od ryzyka oraz ewentualnych kosztów odzyskania odszkodowań od ubezpieczycieli. Cesja będzie miała charakter definitywny, cedent pozbędzie się prawa do dysponowania tą wierzytelnością, nie będzie już mógł dochodzić tego odszkodowania we własnym imieniu i na własną rzecz.
Podatniczka podkreślała, że świadczone przez nią czynności nie będą nosić cech usług doradczych, a ona nie świadczy i nie zamierza świadczyć usług prawniczych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta